MATTE ECTA GLISS
Scaun ergonomic reglabil pentru educația viitorului
Crește odată cu elevul.
Scaunul ergonomic cu inaltime reglabila a sezutului Matte Ecta Gliss este conceput pentru a susține postura corectă, confortul și libertatea de mișcare necesare elevilor în procesul de învățare.
Dezvoltat pentru mediile educaționale moderne, scaunul se adaptează utilizatorului prin reglarea înălțimii șezutului și prin designul ergonomic al scoicii, oferind confort și susținere pe întreaga durată a activităților școlare.
De ce MATTE ECTA GLISS?
Ergonomie care susține învățarea
O postură corectă contribuie la confort, concentrare și participare activă.
Scaunul ECTA GLISS este proiectat pentru a susține poziția naturală a corpului și pentru a oferi confort în utilizarea zilnică.
Beneficii
✅ Susține postura corectă
✅ Reduce oboseala în timpul orelor
✅ Oferă confort în utilizare îndelungată
✅ Încurajează o poziție activă și sănătoasă
Spătar dinamic
Se mișcă împreună cu utilizatorul
Spătarul ergonomic al scoicii permite o flexare controlată, urmând mișcările naturale ale corpului.
Această caracteristică oferă confort suplimentar și reduce disconfortul asociat pozițiilor statice prelungite.
Suport lombar integrat
Scoica ergonomică include ranforsări speciale în zona lombară, care oferă:
✅ suport ferm al zonei lombare
✅ susținere elastică a spatelui superior
✅ poziție confortabilă și echilibrată
Confort în timpul utilizării
Partea de șezut este proiectată pentru confort și libertate de mișcare.
Caracteristici:
✅ șezut înclinat ergonomic la 7°
✅ margine frontală rotunjită
✅ sprijin uniform al utilizatorului
✅ posibilitatea adoptării mai multor poziții confortabile
Reglabil pentru toate nivelurile de învățământ
Scaunul poate fi reglat în funcție de vârsta și înălțimea utilizatorului.
Înălțimi disponibile ale șezutului
- 375 mm
- 400 mm
- 425 mm
- 450 mm
- 475 mm
- 500 mm
Potrivit pentru:
✅ ciclul primar
✅ gimnaziu
✅ liceu
Dimensiuni ergonomice
Șezut
- lățime: 430 mm
- adâncime: 500 mm
Spătar
- lățime: 415 mm
- înălțime: 420 mm
Dimensiunile generoase asigură confort și susținere pentru utilizatori de diferite vârste.
Structură premium reglabilă
Structura metalică utilizează un sistem modern de reglare cu glisiere interioare și exterioare.
Avantaje
✅ reglaj fin și precis
✅ funcționare ușoară
✅ fixare sigură la înălțimea dorită
✅ rezistență ridicată în utilizare
✅ protecție împotriva lovirii utilizatorilor
Stabilitate și durabilitate
Baza metalică este realizată din țeavă de oțel de Ø35 mm și este concepută pentru utilizarea intensivă în mediul educațional.
Beneficii
✅ stabilitate excelentă
✅ rezistență ridicată
✅ protecție pentru pardoseală
✅ utilizare pe termen lung
Stivuibil
Designul special al bazei permite stivuirea scaunelor.
Avantaje:
✅ economisirea spațiului
✅ depozitare eficientă
✅ manipulare facilă
✅ organizare rapidă a sălilor multifuncționale
Culori disponibile
Scoică ergonomică
- Verde Lime
- Albastru Deschis
Structură metalică
- Gri Deschis
Certificare europeană
✅ Certificat EU ECOLABEL
Produs realizat conform cerințelor europene privind performanța de mediu și sustenabilitatea.
Design original românesc
Model dezvoltat de MATTE și inclus în familia de produse ECTA.
Designul contribuie la crearea unor spații educaționale moderne, flexibile și orientate către nevoile elevilor.
Filosofia MATTE
Confort. Concentrare. Creștere.
Credem că un scaun școlar trebuie să facă mai mult decât să ofere un loc de ședere.
El trebuie să susțină dezvoltarea elevului, să încurajeze participarea activă și să contribuie la un mediu educațional sănătos.
MATTE ECTA GLISS a fost creat pentru această misiune.
Solicitați o ofertă personalizată
Doriți să configurați o clasă ergonomică adaptată elevilor dumneavoastră?
Contactați echipa MATTE pentru recomandări și ofertă personalizată.
Întrebări frecvente despre scaunul ergonomic reglabil MATTE ECTA GLISS
Ce este scaunul ergonomic MATTE ECTA GLISS?
MATTE ECTA GLISS este un scaun școlar ergonomic premium, cu înălțime reglabilă a șezutului, conceput pentru a susține postura corectă, confortul și participarea activă a elevilor în timpul activităților educaționale.
Pentru ce niveluri de învățământ este potrivit scaunul MATTE ECTA GLISS?
Scaunul este proiectat pentru utilizare în:
- ciclul primar;
- gimnaziu;
- liceu;
- laboratoare;
- biblioteci;
- săli multifuncționale;
- centre educaționale.
Datorită reglajului pe înălțime, acesta poate fi adaptat diferitelor categorii de vârstă.
Ce înălțimi ale șezutului sunt disponibile?
Scaunul poate fi reglat în 6 poziții:
- 375 mm
- 400 mm
- 425 mm
- 450 mm
- 475 mm
- 500 mm
Acest interval permite adaptarea ergonomică la utilizatori de diferite vârste și înălțimi.
Ce înseamnă că scaunul este ergonomic?
Designul ergonomic al scoicii urmărește forma naturală a corpului și oferă:
- suport lombar integrat;
- poziție corectă a coloanei;
- confort în utilizare îndelungată;
- libertate de mișcare.
Ce este spătarul dinamic?
Spătarul dinamic permite o flexare controlată împreună cu mișcările utilizatorului.
Acest sistem contribuie la:
✅ confort sporit
✅ reducerea tensiunii musculare
✅ susținerea unei poziții active de lucru
Cum ajută suportul lombar?
Scoica ergonomică este prevăzută cu ranforsări speciale în zona lombară, care oferă:
✅ susținere fermă în partea inferioară a spatelui
✅ flexibilitate controlată în partea superioară
✅ confort în timpul utilizării îndelungate
De ce este șezutul înclinat?
Șezutul este înclinat ergonomic cu aproximativ 7°, facilitând o poziție naturală și confortabilă.
Marginea frontală este rotunjită pentru a reduce presiunea asupra picioarelor și pentru a permite mai multe poziții de ședere.
Care sunt dimensiunile scaunului?
Șezut
- lățime: 430 mm
- adâncime: 500 mm
Spătar
- lățime: 415 mm
- înălțime: 420 mm
Dimensiunile generoase asigură confort și stabilitate pentru utilizatori de diferite vârste.
Este scaunul potrivit pentru utilizare intensivă în școli?
Da.
Structura metalică este proiectată special pentru utilizare zilnică intensivă în mediul educațional și oferă:
✅ rezistență ridicată
✅ stabilitate
✅ durată mare de utilizare
✅ întreținere redusă
Este scaunul stivuibil?
Da.
Forma specială a bazei metalice permite stivuirea mai multor scaune.
Acest lucru facilitează:
- depozitarea;
- reorganizarea rapidă a sălilor;
- utilizarea în spații multifuncționale.
Cum funcționează sistemul de reglare?
Scaunul utilizează un sistem premium cu glisiere interioare și exterioare din material plastic tehnic.
Avantajele sunt:
✅ reglare precisă
✅ funcționare ușoară
✅ fixare sigură
✅ rezistență în timp
Ce culori sunt disponibile?
Scoică ergonomică
- Verde Lime
- Albastru Deschis
Structură metalică
- Gri Deschis
Este scaunul certificat ecologic?
Da.
Scaunul MATTE ECTA GLISS este certificat EU ECOLABEL, una dintre cele mai importante certificări europene pentru performanță de mediu și sustenabilitate.
Ce avantaje oferă certificarea EU ECOLABEL?
Certificarea confirmă că produsul respectă cerințe stricte privind:
- impactul asupra mediului;
- materialele utilizate;
- durabilitatea;
- siguranța în exploatare.
Care este diferența dintre MATTE ECTA GLISS și un scaun școlar obișnuit?
Spre deosebire de un scaun standard, MATTE ECTA GLISS oferă:
✅ reglaj pe înălțime precis care nu genereaza scârtîitul întâlnit la multe alte scaune reglabile
✅ spătar dinamic
✅ suport lombar integrat
✅ șezut ergonomic înclinat
✅ posibilitate de stivuire
✅ certificare EU ECOLABEL
✅ design premium dezvoltat de MATTE
Este potrivit pentru proiecte PNRR și dotări educaționale moderne?
Da.
Scaunul MATTE ECTA GLISS este proiectat pentru a răspunde cerințelor școlilor moderne și poate fi integrat în:
- clase Future Classroom;
- laboratoare STEM;
- biblioteci școlare;
- hub-uri de învățare;
- proiecte de modernizare și digitalizare.
Cu ce masă se potrivește cel mai bine?
Scaunul MATTE ECTA GLISS a fost dezvoltat pentru a funcționa împreună cu:
- MATTE ECTA GLISS (masă reglabilă);
- MATTE ECTA (masă modulară cu înălțime fixă);
- MATTE MOD Reglabil.
Împreună formează un sistem complet pentru spații educaționale moderne.
De ce aleg școlile scaunul MATTE ECTA GLISS?
Școlile aleg MATTE ECTA GLISS pentru:
✅ confort și ergonomie;
✅ reglare adaptată diferitelor vârste;
✅ durabilitate ridicată;
✅ configurări flexibile ale spațiului;
✅ certificare EU ECOLABEL;
✅ design românesc premium;
✅ susținerea unui mediu de învățare sănătos și modern.






